Folyo Laminasyon Sıcak Soğuk

Folyo laminasyon sıcak soğuk işlemlerinde basınç ve duruma bağlı olarak ısı yardımı ile birbirinden farklı olan yüzeylerin çeşitli yapıştırma ve baskılama yöntemleri aracılığıyla bir araya getirilmesi, böylelikle de tek katman şeklinde baskının kullanılması sağlanmış olmaktadır.

Folyo Laminasyon Sıcak Soğuk
Folyo Laminasyon, Şeffaf Laminasyon Folyosu, Baskı Folyosu, Folyo Laminasyon Kaplama, Yer Laminasyon Folyosu, Ankara Sıcak Laminasyon, Ankara Soğukk Laminasyon

Folyo laminasyon sıcak soğuk işlemleri, ortaya çıkmış olduğu ilk günden bu yana çeşitli firmalar tarafından hakkında araştırmalar yapılmakta olan bir baskı türü olarak ön plana çıkmaktadır. Genel olarak bakıldığı zaman da görülebileceği üzere baskılar artık firmaların tanıtım ve bilgilendirme çalışmaları için son derece önemli olan konulardan biri olarak ön plana çıkıyor. Öyle ki artık hangi sektör içerisinde olursa olsun fark etmez firmalar isteklerini başarılı şekilde yerine getirebilmek adına araştırmalarını çok daha dikkatli bir şekilde yapar hale geldiler. Folyo laminasyon baskı çeşitleri de farklı sektörlerdeki firmalar tarafından yapılan araştırmalar arasında ön plana çıkanlardan biri olarak da biliniyor.

 

Folyo Laminasyon Sıcak Soğuk İşlemleri

En basit tanımı ile folyo laminasyon sıcak soğuk işlemlerinde basınç ve duruma bağlı olarak ısı yardımı ile birbirinden farklı olan yüzeylerin çeşitli yapıştırma ve baskılama yöntemleri aracılığıyla bir araya getirilmesi, böylelikle de tek katman şeklinde baskının kullanılması sağlanmış olmaktadır. Normalde dijital baskı makinelerinde yapılmakta olan baskı işlemlerinin kendine özgü bir kullanım süresi bulunmaktadır. Kimi firmalar da var olan bu durumu çok daha uzun süreler boyunca devam etmesini sağlamaktadır. Bu tarzdaki baskı makinelerinde basılmakta olan folyoların üst kısmına ekstradan koruyucu kaplama olarak adlandırılan şeffaf yapıda ve 0,50 mic kalınlığında selefon kaplanmaktadır. Yapılacak olan bu işlem ile beraber ise baskının ömrü iki katına çıkmakla kalmıyor aynı zamanda baskı yıpranmaya, çizilmeye ve UV ışınlarına karşı da çok daha dayanıklı hale geliyor.

Gerçekleştirilen folyo laminasyon sıcak soğuk işlemleri iç mekanlarda da kullanılıyor olsa da ağırlıklı olarak dış mekanlarda kullanılmak adına firmalar tarafından tercih edilmektedir. Böylelikle kullanıldığı alanda meydana gelebilecek olan çizilme sorununun ortadan kaldırılması da sağlanmış olmaktadır. Birbirinden farklı tabelalarda sıklıkla kendine yer bulmakta olan folyo laminasyon çalışmaları aynı zamanda cephelerde, cam vitrinlerde ve yönlendirmelerde de firmaların en büyük yardımcılarından bir tanesi olmayı da başarmıştır. Faydalarının her geçen gün artması ile beraber ise artık birbirinden farklı sektörlerdeki firmalar çeşitli alanlarda bu baskı laminasyon işlemini kullanılır hale geldiler.

 

Yapılmakta olan folyo laminasyon sıcak soğuk işlemlerinin birbiri ile farkları bulunmaktadır. Soğuk olan folyo laminasyon işleminde tutkala bağlı olmayan tarzda bir yapıştırıcının yanı sıra parlak destek ile kaplı olan film kullanılmaktadır. Ankara dijital baskı İşlemin sonrasında parlak desteğin kaldırılması ile birlikte yapışkan daha sonrasında lamine olması gerekecek maddenin üzerine direkt şekilde yapışmaktadır. Var olan bu yöntem ekstradan pahalı ekipmanları kullanmayı gerektirmeyen bir ürün olarak bilinmektedir. Sıcak laminasyon işleminde ise ele yapışmayan tarzdaki yapıştırıcı kağıda uygulanmaktadır. Basıncın da etkisi ile selefon şeritle baskıya yapışacaktır. Soğumanın ardından ise katılaşma işleminin gerçekleşmesi sonrasında www.reklambaski.com tarafından yapılmış sıcak folyo laminasyon işlemi tamamlanmış olur.